Świat PRL widziany oczami Andrzeja Wesołowskiego [WIDEO, FOTO]

Świat PRL widziany oczami Andrzeja Wesołowskiego [WIDEO, FOTO]

W czwartek (05.01) w budynku dawnej synagogi odbyło się otwarcie wystawy zatytułowanej „Świat PRL widziany oczami dziecka”. Eksponaty, której tam się znajdują, należą do Andrzeja Wesołowskiego, pasjonata historii.

Wystawa pamiątek po czasach słusznie minionych znajduje się na pierwszym piętrze dawnej synagogi przy ulicy Piekarskiej w Kolbuszowej. Można tam zapoznać się około dwustoma różnymi eksponatami
Przedmioty te należą do Andrzeja Wesołowskiego. Na kilka miesięcy użyczył je organizatorowi wystawy, Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej.

Świat PRL widziany oczami Andrzeja Wesołowskiego [WIDEO, FOTO]
Paweł Michno, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Kolbuszowej, zaprasza do budynku dawnej synagogi, na wystawę eksponatów z czasów PRL.
Świat PRL widziany oczami Andrzeja Wesołowskiego [WIDEO, FOTO]
Pan Andrzej pokazuje nam świat Polski Ludowej.
– Tytuł wystawy nie jest przypadkowy. To świat PRL widziany oczami dziecka, czyli generalnie także mojego pokolenia. Są to rzeczy, które oglądaliśmy przez szyby pewexów i marzyliśmy o nich. A teraz można je zobaczyć i nawet dotknąć na tej wystawie, tyle że z zupełnie innej perspektywy – opowiada nam pan Andrzej.

– Widzimy tu na przykład opakowania PRL-owskich słodyczy: bombonierek, ptasiego mleczka, pralinek i czekolady… czekoladopodobnej. Mamy też pierwsze kultowe komiksy, których posiadanie dla wielu z nas było marzeniem. Są między innymi takie pozycje jak „Kapitan Kloss” czy „Kajko i Kokosz” Brakuje tylko „Kapitana Żbika”, pierwszego polskiego komiksu. Mamy też sprzęt AGD: suszarkę, odkurzacz i sokowirówkę.

– Nie mogło zabraknąć szklanej rybki, która w tych czasach zazwyczaj stała na czarno-białym telewizorze. My jednak ze względu na bezpieczeństwo ulokowano ją nieco niżej. Są też zabawki, a także talerze, kubki i sztućce z restauracji GS i „Społem”. A jeśli ktoś wierzy w Kingsajz, to znajdzie butelkę po… Polo Cockcie.
– Prezentujemy również płyty winylowe i adapter z widokówką dźwiękową – marzenie lat 60’. Jest też duże czarno-białe zdjęcie kolbuszowskiej studni, która także ludziom kojarzy się z PRL.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.