Starosta: – Może być tak, że połowa powiatu będzie objęta kwarantanną

Powiat kolbuszowski jest jednym z nielicznych rejonów Podkarpacia, którego nie dotknął koronawirus – przynajmniej jeśli chodzi o potwierdzone przypadki. To jednak nie znaczy, że zagrożenia nie ma. Starosta Józef Kardyś mówi wprost: – Może być tak, że połowa tego powiatu będzie objęta kwarantanną – oświadczył na ostatniej sesji Rady Powiatu.

Barbara Dudzińska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kolbuszowej, informuje, że dwutygodniowej kwarantannie podlegają mieszkańcy, którzy mieli styczność z osobą chorą, mogącą być nosicielem koronawirusa, albo taką, która była w krajach, w których występuje ten patogen.
Trzeba mieć rozum

Takich mieszkańców prosimy, by zgłosiły się telefonicznie do nas celem podjęcia kwarantanny domowej. Polega ona na odosobnieniu przez 14 dni, unikanie osób postronnych. Jeśli przez dwa tygodnie taka osoba nie wykaże objawów, czyli gorączki i trudności z oddychaniem, uznawana jest za zdrową – tłumaczy Dudzińska. – W innym wypadku zostaje hospitalizowana na oddziale zakaźnym.

Starosta Józef Kardyś zapewnił, że realizuje wszystkie rządowe dyrektywy dotyczące walki z wirusem: – Można płakać, ale obostrzenia są, trzeba je realizować – zaznacza. – Jesteśmy do dyspozycji 24 godziny na dobę. Systematycznie rozmawiam z panią wojewodą, musiałem m.in. dać jej odpowiedź w sprawie użyczenia innym szpitalom respiratorów. Jestem w stałym kontakcie ze starostami. Trzeba jednak pamiętać, że koronawirusa nie zwalczy ani decyzja, ani żaden odgórny przepis. Zwalczymy go wszyscy wspólnie, jeżeli będziemy zachowywać higienę i przestrzegać zaleceń Sanepidu.

Może być tak, że połowa naszego powiatu będzie na kwarantannie, dlatego przygotowujemy miejsca dla osób mających styczność z wirusem – przestrzega starosta. – Dlatego apeluję, żeby zachować powagę w tej materii i nie panikować. Można mieć sól, ryż i mąkę, ale w tym trzeba mieć również rozum. Inaczej z tego nie wyjdziemy. Podstawowa rzeczą jest bioasekuracja. Tego trzeba przestrzegać.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.