Sprawa starosty Kardysia w prokuraturze. „Zarzucamy mu stworzenie fikcji prawnej”
Dziś (20.11) o godz. 12 przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej konferencję prasową zorganizował Tomasz Buczek, lokalny działacz Ruchu Narodowego. Licznie przybyłym przedstawicielom mediów i skromnej liczbie mieszkańców oświadczył, że nie zamierza być bezczynnym w sprawie ostatnich wydarzeń w starostwie. Chodzi o aferę związaną z kontrowersyjnym nabyciem przez starostę Józefa Kardysia świadczeń emerytalnych, w tym wysokiej odprawy (62 400 zł brutto).

Aby tak się stało włodarz zrobił sobie dwudniową przerwę w urzędowaniu i na tym stanowisku zastępował go pełniący rolę słupa Ryszard Sukiennik.  Pełniący funkcję słupa, bo starostą był fikcyjnym. Udowodnił to Tomasz Buczek, który „Sukiennika w urzędzie nie zastał. Spotkał natomiast „radnego” Kardysia. Tę sytuację wziętą żywcem z filmów Barei nagrał i opublikował w sieci.
– Najpierw zostałem poinformowany przez panią sekretarkę, że pan starosta wówczas Sukiennik jest w gabinecie, apotem, że go tam nie ma, tylko jest w terenie. Tylko że ja cały czas przebywałem w okolicach sekretariatu i nie zauważyłem, żeby pan Sukiennik opuszczał to pomieszczenie – relacjonował Buczek na dzisiejszej konferencji. – A więc mamy podejrzenie tego, że próbowano wymusić na pracowniku administracji publicznej poświadczenie nieprawdy w celu zatuszowania okoliczności, które miały stworzyć fikcję prawną do nabycia pewnym korzyści finansowych. Cała sytuacja obrazuje hipokryzję partii rządzącej. Musimy więc jako społeczność lokalna mocno się temu przeciwstawić, aby takich patologicznych sytuacji nie powielać.  
Tomasz Buczek o zaistniałej sytuacji powiadomił stosowne instytucje – Jedno z pism wysłałem do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie. Ma to na celu zgodności z prawem całego postępowania panów Kardysia i Sukiennika i radnych, którzy głosowali w tej sprawie – oświadczył. – Z kolei nasz poseł Robert Winnicki zgłosił dziś interwencję poselską do Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej. Chodzi o sprawdzenie wiarygodności zwrotu części kosztów, jakie podobno panowie Sukiennik i Kardyś zwrócili na konto starostwa. Chcemy sprawdzić, jakie to są kwoty i czy one faktycznie wpłynęły.

Będziemy również kierować pismo do wojewody podkarpackiego, Ewy Leniart, aby zmonitorowała całą sprawę i użyła wszelkich możliwych narzędzi prawa, które pozwolą wyegzekwować odpowiednie działania – wyliczał.Wysłałem też pismo do przewodniczącej komisji etyki PiS w celu zbadania zachowań etycznych partii władzy, która ma w nazwie słowa „prawo i sprawiedliwość”.
Obu panom zarzucamy przede wszystkim stworzenie fikcji prawnej, która miała na celu wyprowadzenie pewnych sum pieniędzy z budżetu państwa, a to już jest karalne. Dzisiaj cały materiał w tej sprawie zostanie przesłany do Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu z prośbą o podjęcie działań w celu wyegzekwowania pewnych mechanizmów prawa. Osobiście odwiedziłem dziś pana starostę. Nie wyraził żadnej skruchy, nie poczuwa się do winy. Powiedział jedynie, że społeczeństwo go oceni.   

4 Komentarze

  1. Panie Buczek, jeżeli kreujesz się Pan na jedynie sprawiedliwego w tym powiecie to dlaczego do tej pory nie ma rozmowy i nagrania z jaśnie wielmożnym posłem Chmielowcem. Dlaczego nie zrobiły to do tej pory media kolbuszowskie? Po prostu trzeba się Pana posła zapytać czy ma na ten temat jakiekolwiek zdanie – bo on na tym powiecie rozdaje karty. Trzeba zapytać otwarcie Przewodniczącego Rady pana Burka, członków zarządu powiatu i każdego radnego powiatowego – jak głosował i dlaczego brali udział w fikcji? Jeżeli media chwalą się, że ujawniły aferę to dlaczego nie drążą tematu do końca co nakazuje obiektywizm dziennikarski ? Dajcie społeczeństwu powiatu pełen obraz sprawy i pełen obraz ludzi którzy nami rządzą!

  2. Panie Zniesmaczony 🙂 To dopiero początek sprawy, mam nadzieję, że każdy radny który bez głębszych przemyśleń wziął w tym cyrku udział w stu procentach odpokutuje za własną głupote, a przede wszystkim starosta, który już dawno nie powinien pełnić tej funkcji – no ale niektórym jest na ręke, że „taka” osoba jest na takim stanowisku. Będą wzięci pod lupe wszyscy politycy Kolbuszowscy, NARESZCIE!!!

  3. To proszę się ujawnić i pomóc Pan u Buczkowi,a nie tylko pisać,czy był pan na pikiecie?proszę samemu wybrać się do Zbigniewa Chmielowca i zadziałać w tej sprawie,a nie tylko pisać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.