Smutna rocznica. 75 lat temu zakończył się mord kolbuszowskich Żydów
Dziś mija 75. lat likwidacji kolbuszowskiego getta. Większość Żydów wywieziono do obozu zagłady w Bełżcu, resztę rozstrzelano na miejscowym kirkucie. –  Dwa i pół tysiąca ludzi nagle przestało istnieć. Opowiedzcie o tym swoim dzieciom – napisał dziś na Facebooku Jarosław Mazur.
– Kiedyś Żydzi stanowili ponad 60 procent mieszkańców naszego miasta. Dziś już ich nie ma. Nie ma nawet pamięci o nich – swojego czasu pisał na swoim blogu historyk i regionalista, Paweł Michno.
Dramat kolbuszowskich Żydów rozpoczął się 13 czerwca 1941 roku. Wtedy to Niemcy stworzyli getto, w którym na niewielkiej przestrzeni zamknięto ok. 2 500 osób. W międzyczasie hitlerowcy przywozili ich z okolicznych miejscowości. 14 października 1942 r. getto zlikwidowano, a Żydów wymordowano.
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie Wam ważnych i ciekawych informacji z terenu powiatu kolbuszowskiego, a w szczególności z gmin: Kolbuszowa, Cmolas, Majdan Królewski, Dzikowiec, Raniżów i Niwiska. Pamiętajcie, że jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz mail: biuro@kolbuszowalokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.