Ścieki płyną rowami. Śmierdzi w każdej miejscowości kolbuszowskiej gminy
Tylko połowa mieszkańców gminy Kolbuszowa jest podłączona do kanalizacji. Nawet ci, którzy są podpięci do sieci, nielegalnie wylewają ścieki. Stąd biorą się śmierdzące rowy wzdłuż dróg. Aby tego doświadczyć, wystarczy przejść się obojętnie przez którą miejscowość.

Z gminnego programu ochrony środowiska, który został uchwalony na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Kolbuszowej, wynika, że zaledwie 43,5 procent ludności gminy korzystało z kanalizacji.

Michał Karkut: – Smród jest nie do wyobrażenia

Mamy XXI w., a w naszej gminie ścieki ciągle płyną rowami – komentował radny Michał Karkut. – To gdzie indziej jest nie do pomyślenia. We wszystkich miejscowościach mamy z tym problem. Wystarczy pójść na spacer lub przejechać się rowerem obojętnie przez którą miejscowość naszej gminy, smród jest nie do wyobrażenia. Nawet tam, gdzie jest kanalizacja, nie wszyscy zostali do niej przyłączeni. Czas najwyższy za to się zabrać. Ja wiem, że dla wielu radnych jest to temat niewygodny, ale trudno.
Kazimierz Kret, kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Urzędzie Miejskim,  zapewnia, że jednym z priorytetów gminy jest poprawa stanu gospodarki wodno-ściekowej: – Rozwiązanie tego problemu jest jednak kosztowne i wymaga wielu uzgodnień – zastrzegł Kret. – Są sytuacje, że ludzie nie podłączają się do kanalizacji z przyczyn ekonomicznych. To są, że tak powiem, sprawy trudne.
W tym roku przeprowadziliśmy ponad 30 takich kontroli pod tym kątem. Podczas takich „wizyt” zobowiązujemy mieszkańców do przedstawienia faktur za wywóz ścieków, jak również proponujemy, aby próbowali przyłączyć się do sieci kanalizacyjnej – tłumaczył kierownik Kret. Nie potrafił jednak odpowiedzieć na pytanie, ile osób w ostatnim czasie zostało ukaranych grzywną w związku nieprawnym odprowadzaniem ścieków: – Nie zajmujemy się wystawianiem mandatów  – oświadczył.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.