Sanepid: – Nie chodzi o małą liczbę testów. W powiecie kolbuszowskim po prostu nie ma ognisk koronawirusa

Uwaga! Oszuści wykorzystują epidemię koronawirusa! Oferują "cudowne leki"

Jak zdążyły przekazać pewnie wszystkie media w Polsce, powiat kolbuszowski jest jednym z nielicznych w kraju enklaw wolnych od koronawirusa. Żeby było mało, żaden z mieszkańców regionu nie znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym, a liczba osób objętych kwarantanną sukcesywnie spada. W czym więc tkwi fenomen Kolbuszowej? Czy to efekt powszechnej mobilizacji i samodyscypliny czy może jednak czegoś innego?  

Być może wpływ na zerową zachorowalność ma fakt, że kiedy to wszystko się zaczęło, wielu ludzi, zamiast bezczynnie siedzieć w domach, zaczęło się angażować w różnego rodzaju inicjatywy. Kiedyś napisaliśmy, że zagrożenie epidemią wyzwoliła w nas najlepsze cechy. I coś w tym jest.
Akcje społeczne

Ludzie wspierają się nawzajem, robią sobie zakupy, kwitnie pomoc sąsiedzka. Dodatkowo trwa skoordynowana akcja na rzecz osób najbardziej narażonych na Covid-19.

Inną społecznym przedsięwzięciem, o którym głośno nie tylko na Podkarpaciu, jest wielka akcja szycia maseczek ochronnych. Zaangażowało się w to ponad 100 mieszkańców powiatu. Robią to za darmo, z potrzeby serca. Dzięki temu do tej pory uszyto ponad 35 000 maseczek dla szpitali i przedsiębiorców, materiału wydano na kolejne 43 000 sztuk. Ludzie spontanicznie przekazują maszyny do szycia…

Za mało testów?

Pojawiają się jednak opinie, że to nie akcje społeczne, a znikoma liczba wykonanych testów stoi za zerowa zachorowalność na koronawirusa w naszym powiecie. Z taką tezą nie zgadza się Dorota Gibała, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.
Wydaje mi się, że nie jest to z tym związane. Po prostu w powiecie kolbuszowskim nie ma ognisk tego wirusa – uważa przedstawicielka Sanepidu. – Nie mogę dokładnie określić, ile dokładnie wykonano tam testów, bo zlecane one są różnymi kanałami. Niemniej jednak jeśli w województwie wykonano ich 6 541, to w Kolbuszowej nie jest to duża liczba. Nie chcę jednak „strzelać” jaka.

3 Komentarze

    • nie ma testów przesiewowych, to i ogniska się nie wykryje. Niech masowo umierają na choroby współistniejące-wadę wzroku, łysienie czy trądzik, ale nie na covid19, bo to może zniechęcić do wyborów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.