Rząd zaostrza walkę z koronawirusem. Od jutra nowe nakazy, obowiązki i zakazy

W związku z rozszerzającą się pandemią koronawirusa rząd zapowiedział dziś (31.03) nowe restrykcje, zakazy i nakazy. Będą one obowiązywać 1 kwietnia. Dotyczą one między innymi robienia zakupów i wyjść z domu. Ograniczony będzie dostęp do parków i miejsc rekreacji. Nowe ograniczenia mają obowiązywać co najmniej następne dwa tygodnie.
Wprowadzony zostanie obowiązek utrzymania co najmniej dwumetrowej odległości między pieszymi. Osoby niepełnoletnie będą mogły przebywać w przestrzeni publicznej tylko z osobą dorosłą. Gabinety fryzjerskie i kosmetyczne będą zamknięte. Ograniczony zostanie ruch na targowiskach i w sklepach.

„Nie chcemy drugich Włoch”

W tych drugich wprowadzony będzie limit do trzech osób na kasę. Będzie tam też obowiązek nakładania rękawiczek. W weekendy zostaną zamknięte wszystkie sklepy budowlane, hotele i noclegownie. Sklepy spożywcze i apteki pozostaną otwarte, w godzinach 10-12 tylko dla osób powyżej 65. roku życia.

Ponadto obwiązywał będzie zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Na czas pandemii zostaną odwołane wszystkie zabiegi rehabilitacyjne, które nie są konieczne. Od środy (01.04) osoby objęte kwarantanną mają teraz poddać się izolacji od swojej rodziny.
Chcemy za wszelką cenę uniknąć tego, co spotkało naszych partnerów z Europy zachodniej. Chcemy ograniczać, wypłaszczać krzywą zakażeń, by nie doszło do takich sytuacji jak we Włoszech i Hiszpanii. Żeby nie było selekcji pacjentów – mówił dziś premier Mateusz Morawiecki (na zdjęciu). – Nie możemy sobie pozwolić na rozprężenie. Dlatego w wyniku analiz dobrych praktyk podjęliśmy decyzję o kolejnych obostrzeniach. Za jest dużo spacerów, kontaktów między ludźmi. Te trzeba ograniczyć.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.