Rusza inwestycja w kanalizację. Zniknie „słynne” szambo Urzędu Miejskiego
To już pewne. W tym roku rozpocznie się warta 17,4 mln zł brutto modernizacja infrastruktury wodno-ściekowej. Trzyletni projekt obejmuje budowę sieci w Kolbuszowej Górnej. Nowa sieć powstanie także w rejonach ulic: Partyzantów Obrońców Pokoju, Nowe Miasto, Piłsudskiego i Zielonej.
Dzięki temu kanalizacji wreszcie doczeka się… budynek kolbuszowskiego magistratu. Mało kto wie, że ma on własne szambo, które dwa razy w tygodniu opróżnia.
W ramach projektu powstaną informacja przestrzenna w wersji elektronicznej o sieci wodno-kanalizacyjnej na terenie całej gminy, a także model hydrauliczny, który pozwoli na stałą kontrolę spadku ciśnień na poszczególnych odcinkach (np. w wyniku roszczelnienia rur).
Miasto liczy, że na całość przedsięwzięcia uda się pozyskać ok. 8 mln zł z programu Infrastruktura i Środowisko. Resztę kosztów pokryją podatnicy: pośrednio (jako urząd) i bezpośrednio (w rachunkach).
Pierwotnie planowano zaciągnąć na ten cel ok. 3,3 mln zł pożyczki, ale zrezygnowano z tego. – W związku z przedłużającym się terminem podpisania umowy na realizację tego programu i przesunięciem części prac na 2019 r., nie zachodzi potrzeba zaciągania pożyczki na tegoroczny zakres prac – mówił skarbnik gminy, Stanisław Zuber. Wielomilionowy kredyt wydaje się być jednak nieunikniony.
Radni popierają inwestycję: – Przeraża mnie prognoza kosztów tego zadania, ale zdaję sobie też sprawę, że musimy iść do przodu, bo widzę co płynie w rowach – komentował Marek Opaliński. – Jeśli teraz odważnie nie pójdziemy w porządkowanie gospodarki wodno-ściekowej, to potem będziemy to robić „ostrożnie” za własne pieniądze. Po kawałeczku. Przez następne 100 lat – ripostował burmistrz Jan Zuba.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.