Radny Panek: – Gmina powinna wyznaczyć miejsca na maszty telefonii komórkowej

Mieszkańcy Świerczowa o budowie masztu telefonii komórkowej dowiedzieli się, wtedy kiedy zaczęto wylewać beton pod tę konstrukcję. Burmistrz Jan Zuba uważa, że wszystko jest zgodnie z prawem. Tymczasem część radnych twierdzi, że jednak należało wcześniej wyznaczyć miejsca, gdzie budowa tego typu obiektów nie wzbudzałaby tyle kontrowersji.

Najbliższymi sąsiadami budowanego masztu są Justyna i Marcin Grabcowie. Oboje nie wyobrażają sobie życia obok 53-metrowej wieży. Zapowiadają wyprowadzkę ze Świerczowa.
Choćby na Górce Weryńskiej

Co na to burmistrz Jan Zuba? – Postępowanie związane z wydaniem decyzji celu publicznego jest prawomocne. Żadna ze stron nie wniosła w ustawowym terminie swoich uwag. Dlatego też decyzja lokalizacyjna stała się faktem – zaznaczył. – Wniosek inwestora trafił do starostwa, które wydało zgodę na budowę. Na tej podstawie zadanie to jest realizowane. Rozumiem  mieszkańców, ale strona formalno-prawna zadania nie została przez nikogo zaskarżona i inwestor ma prawo do budowy.

Czy oby na pewno? Radny Piotr Panek uważa, że magistrat powinien wyznaczyć na mapie gminy miejsca, gdzie w przyszłości mogłyby powstać maszty telefonii komórkowej. – Chodzi o to, żeby najpierw był tam nadajnik, a dopiero potem domy. Jeśli ktoś będzie chciał się budować obok takiego masztu czy prowadzić tam działalność gospodarczą, to będzie jego odpowiedzialność – postuluje radny Panek.
W podobnym tonie na ostatnim spotkaniu z mieszkańcami Świerczowa wypowiadał się Krzysztof Wójcicki, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej: – Wydaje mi się, że jako gmina powinniśmy wystąpić z inicjatywą znalezienia miejsc pod tego typu obiekty, które byłyby mało uciążliwe dla mieszkańców. Maszt mógłby powstać np. obok cmentarza komunalnego na Górce Weryńskiej – proponował Wójcicki. – Wyznaczenie takich lokalizacji w planach zagospodarowania przestrzennego na chwilę obecną jest niemożliwe. Stare plany straciły ważność, a gmina nie wykonuje nowych. Robi to jedynie na wniosek inwestora. To są duże koszty. Nie ma planów w ścisłym centrum miasta, a co dopiero w Świerczowie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.