Radny o odebraniu Lechowi Wałęsie honorowego obywatelstwa gminy: – Mieszkańcy bardzo na to naciskali

Radny o odebraniu Lechowi Wałęsie honorowego obywatelstwa gminy: – Mieszkańcy bardzo na to naciskali

W ostatnim czasie o Majdanie Królewskim zrobiło się głośno w całym kraju. Stało się tak za przyczyną pozbawienie przez tamtejszych radnych Lecha Wałęsy tytułu Honorowego Obywatela Gminy. Powodem tej decyzji były bardzo ostre słowa byłego prezydenta na temat legendarnego założyciela „Solidarności Walczącej”, Kornela Morawieckiego. Postanowiliśmy porozmawiać o tym z Mariuszem Wołoszem, radnym gminy Majdan Królewskim.

Pierwsze podejście do odebrania Lechowi Wałęsie honorowego obywatelstwa miało miejsce w 2017 r. Jako powód podano jego współpracę z Służbą Bezpieczeństwa.  Pod  tym wnioskiem podpisało się 165 osób. Radni odrzucili jednak tę petycję. To jednak nie zraziło wnioskodawców, którzy naciskali nadal.
Za trzecim razem

I ostatecznie, za trzecim razem, dopięli swego na ostatniej (11.12) sesji Rady Gminy Majdan Królewski. Za odebraniem Wałęsie tytułu głosowało 10 radnych (na 14), wśród nich był Mariusz Wołosz.

Człowiek, który ma nagrodę Nobla, powinien działać w kierunku pokojowego rozwiązywania problemów. Jak można oskarżać osobę, która nie żyje i nie może się obronić, w tak bezczelny sposób? Jeżeli mówimy o zmarłych, to albo dobrze, albo w ogóle. Dlatego zagłosowałem za odebraniem Lechowi Wałęsie honorowego obywatelstwa naszej gminy – tłumaczy swoją decyzję radny Mariusz Wołosz.

Wcześniejsze wnioski w tej sprawie, które były składane przez mieszkańców, dotyczyły współpracy pana Wałęsy z komunistycznymi służbami bezpieczeństwa. Ja nie jestem sędzią, dlatego nie byłem w stanie ocenić czy donosił czy nie. Podobnie myśleli pozostali radni, dlatego tamte wnioski upadały. Takich dylematów nie miałem teraz, bo nazwanie Kornela Morawieckiego zdrajcą było niedopuszczalne.  
Wola mieszkańców

Nieprawdą jest to co napisała Gazeta Wyborcza, że wniosek o pozbawienie pana Wałęsy naszego tytułu złożyły dwie osoby. Otóż złożyło go ośmiu radnych. Mieszkańcy bardzo nas na to naciskali.

– Jak oceniam medialny szum wokół tej sprawy? Są osoby, którym to bardzo nie pasuje. Inni mówią z kolei, że jesteśmy zaściankiem. Są również tacy, którzy nas chwalą. Ja bronię naszej rady. Uważam, ze podjęliśmy słuszną decyzję. Pojawiły się zarzuty, że nie powinniśmy odbierać tego tytułu panu Wałęsie, bo nie my go wręczaliśmy. Nie zgadzam się z taką tezą. Jesteśmy reprezentantami mieszkańców i ich woli.

8 Komentarzy

    • Kaziu na szczęście Ty sobie możesz to my mieszkańcy Gminy decydujemy kogo wybieramy a kogo nie I Tą decyzję popieramy. ZA GŁOSOWAŁO 10 RADNYCH I CHWAŁA IM ZA TO. NASZA GMINA JEST ODWAŻNĄ GMINĄ I NIECH TAK ZOSTANIE NIE JEDNA GMINA CHCIAŁABY TAK WYGLĄDAĆ IM MIEĆ TAKI BUDŻET I ODWAGĘ W DECYZJACH. Trzymaj się KAZIO „CAŁUSY”

    • DEMOKRACJA KAZIU. Na szczęście KAZIU Ty sobie możesz to My mieszkańcy wybieramy kogo chcemy a kogo nie i gratulacje dla Radnych za Takie głosowanie (10 za) większość gmina chciałaby tak wyglądać jak Majdan i mieć taki budżet. Majdan Królewski jak sama nazwa wskazuje przykład i wzór dla innych Gmin.

      • Oczywiście możecie zagłosować na kogo chcecie i wybrać honorowym obywatelem np Kaczyńskiego czy Rydzyka. Ale musicie wiedzieć że nazwał go zdrajcą, i robił to też za jego życia, bo Morawiecki w trudnym momencie dla Solidarności, wystąpił z niej i założył Solidarność Walczącą tym samym osłabiając główny nurt Solidarności. Miał inną wizję i ok ale mógł ja realizować po wygranej. To tyle w kwestii wyjaśnienia a w kwestii tego czy zrobiliście słusznie – jesteście pod wpływem propagandy pisowskiej ale gdyby ją odrzucić to Wałęsa jest symbolem walki z komuną i szacunek mu się należy.

  1. Jedno zasadnicze pytanie do Kolbuszowa24: Dlaczego do artykułu na temat odebrania tytułu Lechowi Wałesie dołączono zdjęcie ze spotkania dotyczącego ulokowania dzieci ze szkoły podstawowej w Majdanie Królewskim w budynku byłego gimnazjum? To chyba manipulacja?

  2. Lepiej wziąć Piotrowicza, Wolfgangową, Kujdę albo Kaczyńskiego. Oni wstawili się zawsze prawą postawą, zgodną z interesem narodowym (niezależnie, czy rządziła PZPR czy neo-PZPR zwana PiS… Twarze wciąż te same)…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.