Radni jednak nie zamknęli szkół
Zbliżająca się reforma oświatowa polegająca na likwidacji gimnazjów i zastąpieniu ich ośmioklasowymi szkołami podstawowymi wymusiła na kolbuszowskich radnych podjęcie uchwały w sprawie ustalenia sieci szkół podstawowych. W tym celu we wtorek (07.02.) w trybie nadzwyczajnym zwołano sesję Rady Miejskiej. Wielu spodziewało się zwolnień nauczycieli czy nawet likwidacji całych placówek. Tymczasem stało się odwrotnie.

Radni zdecydowali, że od 1 września b.r. wszystkie szkoły podstawowe na terenie gminy będą ośmioklasowe. Dotyczy to nawet bardzo małych placówek. Za taką uchwałą opowiedziało się 12 radnych, 1 był przeciw, a 5 się wstrzymało od głosu. Skomentował to na Facebooku przewodniczący komisji oświaty w Radzie Miejskiej, Paweł Michno:
– Decyzja o utrzymaniu małych szkół jest nielogiczna, a raczej nie ekonomiczna. Tu przeważały zapewne aspekty społeczne: puste budynki szkół, dzieci po czwartej klasie wyrwane ze swego środowiska i dowożone do obcej placówki, aspekty kulturowe i inne. Nie chcieli tego sami mieszkańcy. Jak bardzo słuszną czy niesłuszną podjęliśmy decyzję, okaże się za kilka lat. Zlikwidować jest prosto, odbudować już nie tak łatwo – konstatował.Decyzję radnych pochwalił Grzegorz Romaniuk. Porównał ją do uchwały Rady Powiatu, której efektem była likwidacja „deficytowej” porodówki w kolbuszowskim szpitalu.
1 Komentarz

  1. Szkoda że słów: zlikwidować jest prosto a odbudować nie tak łatwo nie rozważono przy zamknięciu porodówki. Choć utrzymanie wszystkich szkół nie jest opłacalne ale to nikomu nie szkodzi, przecież tu nie trzeba oszczędzać a na likwidacji porodówki jakoś szukano oszczędności.kpina.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.