Przy sobocie o robocie
Było sadzenie ziemniaków, sianie warzyw, i wytłaczanie oleju. Teraz przyszedł czas na bielenie chałupy i plecenie wierzbowego płotu. W sobotę (21.07) kolbuszowski skansen zaprasza na kolejne spotkanie pod hasłem „Przy sobocie o robocie”, który pokazuje, jak kiedyś wyglądały prace gospodarskie.

– Tym razem zabierzemy się do porządnej roboty, czyli do odświeżania ścian – zapowiada Agata Front z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. – W chałupie z Żołyni Dolnej, w której dawno temu mieszkał szewc, będziemy bielić ściany. Przy okazji opowiemy o tym, jak przygotowywało się glinę do wyrównywania szpar międzybelkowych uszczelnionych mchem oraz wapno do malowania.

Fot. MKL Kolbuszowa

Uczestnicy spotkania będą mogli również wziąć udział w tej pracy i pobielić ścianę pędzlem wykonanym z prosa. Na ogrodzeniu trzeba będzie także rozłożyć pierzyny – niech się wietrzą.
Nieco później zaplanowano kolejną atrakcję – wyplatanie płotu koszykowego z wierzby przy stawie obok zagrody z Jeziórka. Wierzbowe pręty przekłada się poziomo między wbitymi słupkami. Powstaje wtedy wyjątkowy płot, jakby specjalnie dla ptactwa domowego – na tyle wysoki, by gęsi, kaczki, czy kury nie uciekły,  i na tyle niski, by mogły obserwować, co się dzieje na wiejskiej drodze.

Fot. MKL Kolbuszowa.
Dodatkową zaletą takiego ogrodzenia jest to, że często się ukorzenia, wypuszcza gałęzie, liście i rośnie – upiększając okolicę. Początek wydarzenia o godz. 11. Dzieci do 7. roku życia – wstęp wolny.

Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie Wam ważnych i ciekawych informacji z terenu powiatu kolbuszowskiego, a w szczególności z gmin: Kolbuszowa, Cmolas, Majdan Królewski, Dzikowiec, Raniżów i Niwiska. Pamiętajcie, że jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz mail: biuro@kolbuszowalokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.