Przed nami Festiwal Żywej Muzyki [PLAKAT]

Przed nami Festiwal Żywej Muzyki [PLAKAT]

Przed nami dziewiąta edycja Festiwalu Żywej Muzyki na Strun Dwanaście i Trzy Smyki. Impreza odbędzie się już w tę niedzielę (29.05) w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej.

Festiwal Żywej Muzyki odbędzie się w tym roku pod hasłem „Grać jak Władysław Łoboda”. Chodzi o wybitnego skrzypka z Dąbrowy, koło Trzciany, kiedyś popularnego, dziś, niestety, zapomnianego.
Wydarzenie składa się z dwóch części. Pierwsza to seminarium, które jest spotkaniem wybitnych przedstawicieli środowiska naukowego. Są to:

  • prof. dr hab. Bożena Muszkalska,
  • prof. dr hab. Jerzy Przerembski,
  • dr hab. Tomasz Nowak,
  • dr Mariusz Pucia.

Słuchaczami będą muzykanci i miłośnicy folkloru muzycznego z południowo-wschodniej Polski.

Po seminarium odbędzie się konkurs z udziałem 15 kapel i 23 solistów. Od godz. 14 na scenie plenerowej zagrają muzykanci od kilkulatków do seniorów, w tym także z „dziewiątym krzyżykiem”.
Podczas przesłuchań koncertowych, podobnie jak w latach poprzednich będzie można ,,hulać”.

Koncepcja małego, kameralnego festiwalu, podczas którego powraca się i odnajduje piękno w muzyce granej tradycyjnie, w jak najprostszych składach instrumentalnych powstała 10 lat temu i tworzona była z wybitnymi muzykantami lasowiackimi.

Nazwa festiwalu pochodzi od podstawowego składu ludowych kapel z okolic Kolbuszowej: skrzypce prym i sekund oraz basy (suma strun i smyczków).

Festiwal Żywej Muzyki w MDK jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

A tak było dwa lata temu.

Przed nami Festiwal Żywej Muzyki [PLAKAT]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.