Połowa uczniów szkoły podstawowej trafi do budynku na osiedlu Podlasek
Od nowego roku szkolnego uczniowie z klas 4-8 Szkoły Podstawowej przy ulicy Jagiellońskiej w Majdanie Królewskim zostanie przeniesionych do budynku wygaszonego gimnazjum na osiedlu Podlasek. Kwestia ta wywołuje ogromne emocje. Wielu rodziców, szczególnie tych z centrum Majdanu Królewskiego, nie zgadza się na to. Boją się o bezpieczeństwo swoich dzieci.

Marta Godek, dyrektor Szkoły Podstawowej w Majdanie Królewskim, przedstawia szereg argumentów za przenosinami starszych roczników do  byłego gimnazjum. Jednym z nich jest ciasnota w szkole.

Marta Godek: – Nie ma miejsca

Mamy 13 oddziałów, w których nauki pobiera 286 uczniów. Od 1 września te liczny wzrosną do 15 oddziałów i 302 uczniów, a być może nawet więcej – zaznaczyła. – Już teraz wszystkie sale są wykorzystane, w nowym roku szkolnym brakowałoby nam dwie. Poza tym do 2020 r. każda szkoła musi mieć osobne pomieszczenie na stołówkę. Obecnie dzieci mają ją na korytarzu. A więc za rok zabraknie nam już trzy sale. Stąd decyzja o przeniesieniu klas 4-8 do budynku gimnazjum. Alternatywą jest nauka na dwie zmiany. 
Psycholodzy mówią, że młodsi uczniowie powinny być oddzieleni od starszych, bo to są zupełnie inne problemy wychowawcze i inne potrzeby. Takiej możliwości nie mamy – kontynuowała dyrektor Godek. – Obiekt przy ul. Jagiellońskiej jest wiekowy i posiada wąskie korytarze. Jak tam ponad 200 uczniów, i kiedy oni nagle zaczną ze sobą rozmawiać, to nie ma siły, żeby nie było bardzo głośno.

Natomiast w budynku gimnazjum są szerokie korytarze, duże sale, pracownie chemiczna i fizyczna, czego w starej szkole nie ma i nie będzie. Jest też ogrodzone duże boisko wielofunkcyjne z kortem tenisowym, gabinety lekarskie, monitoring, duża hala sportowa, ścieżki rowerowe, szeroki chodnik. Będą nadal ci sami nauczyciele.  Minusem jest to, że będą oni pracować w dwóch budynkach, ale to nie chodzi o nas – dodała.

Rodzice: – Boimy się o dzieci

Argumenty te nie przekonują rodziców, którzy nie zgadzają się na przenosiny swoich dzieci: – Generalnie chodzi o to, że jest za daleko – mówi pani Małgorzata Rząsa. – Nie wiemy: czy nasze dzieci będą miały dojazd, czy będą chodzić piechotą, nic nie wiemy. Szkoła powinna być w centrum Majdanu, tak jak do tej pory. Przeraża nas droga krajowa nr 9, która prowadzi do budynku gimnazjum. Ona jest niebezpieczna. Mój syn ma 10 lat i nie wyobrażam sobie, żeby chodził piechotą bądź dojeżdżał rowerem do budynku gimnazjum.
W podobnym tonie wypowiada się pani Mariola Gruszka-Wydro: – Szkoła od 60 lat jest w centrum Majdanu i tak powinno pozostać. Mieszam w jej okolicach, więc dla mojego syna droga do gimnazjum byłaby daleką wyprawą. „Dziewiątka” jest niebezpieczna. Dziecko nie może samo iść do szkoły – podkreśla.

Jerzy Wilk: – Decyzja przesądzona

Wójt Jerzy Wilk przekonuje, że budynek gimnazjum to najlepiej przygotowany obiekt do celów oświatowych na terenie gminy. – Został wybudowany pod potrzeby 600 uczniów. 1 września trafi tu 150 – twierdzi. – Zajęcia odbywały się tu przez 20 lat, młodzież była dowożona z terenu całej gminy i nikt nie narzekał. Decyzja jest już przesądzona. Nie chcę jednak jeszcze mówić, komu dowóz będzie się należał.
Fotorelację i materiał wideo ze spotkania władz gminy z rodzicami znajdziecie TUTAJ.

5 Komentarzy

  1. Dostajecie 500 pln na dziecko, więc nie macie się o co burzyć. Wiedzieliście za jakim modelem edukacji głosujecie. Pomyślcie, że pani, która to całe zamieszanie wymyśliła, będzie teraz zarabiać po blisko 50 000 pln miesięcznie.

  2. Wstyd nauczycielu, że tylko kasa Ci w głowie. Nie pograzaj juz może wiecej i tak już skompromotowanego wielce srodowiska nauczycielskiego.

    • widać, że czytasz bez zrozumienia. To nie mi kasa w głowie. Nie sprzedałem demokracji i wolności za 500 pln. Ale fakt – nauczyciele za szybko się poddali. Za wiele mają szacuunku do uczniów, by potraktować ich jak PiS niepełnosprawnych. Tylko czy bycie moralnym w świecie promującym Piotrowiczów, Kaczyńskich, Paetzów czy Zbonikowskich to jest wada?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.