Pani Helena Wróbel skończyła 102 lata. Swoje urodziny świętowała w otoczeniu bliskich i personelu Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Kolbuszowej, w którym przebywa. Jubilatce życzymy dużo zdrowia, spokoju i sił na kolejne lata.
Pani Helena Wróbel przyszła na świat 5 września 1922 roku w Świerczowie. Wyszła za mąż w wieku 23 lat. Następnie zajmowała się prowadzeniem gospodarstwa i wychowaniem dzieci.
Pani Helena Wróbel
W czasie II wojny światowej została przymusowo wywieziona do Niemiec i w wielu niebezpiecznych sytuacjach tylko cudem uniknęła śmierci.
Jaki jest jej sekret długowieczności. Uważa, że to głównie szczęście i przypadek.
Uśmiech i pogoda ducha
Ma dwie córki, pięcioro wnuków, siedmioro prawnuków i dwoje praprawnuków. Jest aktywna – czyta dużo książek, ogląda telewizję i słucha muzyki. Zachowuje pogodę ducha i uśmiech na twarzy
Obecnie przebywa w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Kolbuszowej. Swoje 102 urodziny pani Helena Wróbel obchodziła w otoczeniu bliskich.
Odwiedziła ją również Ewa Gul-Czachor, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, która w imieniu burmistrza Kolbuszowej złożyła jubilatce życzenia.
Mieszkanka Kolbuszowej świętowała 101. urodziny [ZDJĘCIA].
Sekrety długowieczności
Jednym z najważniejszych aspektów długowieczności są geny. Wielu stulatków wskazuje, że ich rodzice, dziadkowie i dalsi przodkowie również dożywali zaawansowanego wieku.
Z badań wynika, że geny mogą odpowiadać za około 20-30% prawdopodobieństwa dożycia setki.
Istotnym czynnikiem jest też styl życia i środowisko, w którym dana osoba starzeje się.
Kontakty z ludźmi
Jednym z częstych sekretów stulatków jest ich aktywność umysłowa i silne zaangażowanie w życie społeczne. Osoby te zazwyczaj nie zamykają się w czterech ścianach i starają się być obecne w życiu swoich rodzin i społeczności.
Wielu stulatków nadal czyta książki, gra w gry umysłowe, takie jak szachy czy karty, a także bierze udział w wydarzeniach lokalnych.
Co ciekawe, badania pokazują, że ludzie z silnymi więziami społecznymi żyją dłużej – kontakty z innymi wspierają zdrowie psychiczne, co z kolei przekłada się na dłuższą i po prostu lepszą starość.