MasterChef po lasowiacku
Z myślą o miłośnikach regionalnej kuchni kolbuszowski skansen rozpoczyna nowy cykl spotkań kulinarnych. Ich głównym bohaterem będzie ziemniak. Zajęcia w zabytkowym budynku szkoły z Trzebosi prowadzić będzie mistrzyni kuchni regionalnej – znana i lubiana Janina Olszowy.
– W naszej skansenowskiej kuchni będzie można poznać potrawy z kuchni lasowiackiej, galicyjskiej, żydowskiej, dworskiej i kresowej – wylicza Agata Front z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. – Pani Janina przygotowała nie tylko przepisy na zupy i dania główne, ale i na desery. Uczestnicy warsztatów będą obierali, kroili, siekali, lepili, nadziewali, smażyli…, a następnie kosztowali m.in. gołąbki z farszem ziemniaczanym i kaszą, ziemniaczankę lasowiacką czy kacapoły z mięsem.
Na finał warsztatów zostanie uruchomiony piec chlebowy. Upieką się w nim kaczki nadziewane tartymi ziemniakami. Pierwsze warsztaty odbędą się już w najbliższą sobotę (26.08), w godz. 11–14. Menu to: zupa ziemniaczanka lasowiacka, tarte placki z białym serem, a także ziemniaczane babeczki.
Po zajęciach, o godz. 14 również w szkole z Trzebosi odbędzie się promocja nowej książki kucharskiej z lasowiackimi przepisami autorstwa Janiny Olszowy. Książka „W głąb kuchni” zawiera kilkanaście receptur na potrawy z kapusty. Miłośnicy tego warzywa znajdą tam przepisy na gołąbki, bigosy, pierogi i łazanki. Podczas promocji książki będzie można m.in. spróbować lasowiackich dań z kapusty.
Kolejne spotkania z lasowiacką kuchnią z ziemniakiem w roli głównej odbędą się: 30 września (zupa ziemniaczana z mięsem, gołąbki z farszem ziemniaczanym i kaszą oraz pączki ziemniaczki); 28 października (zupa ziemniaczana po żydowsku, kacapoły z mięsem i ziemniaczane oładki galicyjskie); 25 listopada (zalewajka prykiel, kaczka nadziewana ziemniakami i serowiec z ziemniakami).
Zapisy na kulinarne zajęcia prowadzone są w siedzibie muzeum (ul. Kościuszki 6). Można też dzwonić pod nr 17 227 12 96 lub pisać mail na adres: sekretariat@muzeumkolbuszowa.pl. Koszt: 30 zł.

Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie Wam ważnych i ciekawych informacji z terenu powiatu kolbuszowskiego, a w szczególności z gmin: Kolbuszowa, Cmolas, Majdan Królewski, Dzikowiec, Raniżów i Niwiska. Pamiętajcie, że jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz mail: biuro@kolbuszowalokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.