Magiczny ogród w szkole specjalnej [ZDJĘCIA]

Magiczny ogród w szkole specjalnej [ZDJĘCIA]

W Zespole Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej powstał ogród sensoryczny. Ma on służyć uczniom do wypoczynku, zabawy, a zarazem do terapii na świeżym powietrzu w otoczeniu drzew i roślin. Ogród jest doposażeniem istniejącej od trzech lat w szkole sali integracji sensorycznej.

Realizację projektu pod nazwą „ogród sensoryczny” w szkole specjalnej w Kolbuszowej Dolnej rozpoczęto jesienią 2021 roku. Wtedy to zasadzono wierzbę w kształcie okręgów, planując powstanie „zielonych klas”. W ten sam sposób utworzono również „cichy kątek”, którego ściany tworzy zielona wierzba.
Jest to obecnie ulubione miejsce uczniów szkoły. Zimą przygotowano projekt rabaty sensorycznej, do realizacji której przystąpiono wiosną.

Gatunki roślin dobrano tak, aby oddziaływały na wszystkie zmysły osób przebywających pośród nich. Mają one walory zarówno wzrokowe, węchowe, smakowe, dotykowe jak i słuchowe.

Zasadniczym elementem są również ścieżka sensoryczna, służąca terapii uczniów i łąka kwietna, na zakwitnięcie której czekamy. Uzupełnieniem jest wioska smerfów dla najmłodszych uczniów oraz rabata wielokwiatowa na wzór starodawnych przydomowych ogródków naszych babć.

Otwarcie ogrodu sensorycznego odbyło się we wtorek (14.06) na Święcie Rodziny. Ale nie na tym koniec. Miejsce to będzie jeszcze uzupełniane o różne instalacje służące wielozmysłowej terapii. Obecnie pisany jest projekt o dofinansowanie tego przedsięwzięcia, który pozwoli kontynuować to zamierzenie.
– Coraz częściej zwraca się uwagę na terapeutyczny i społeczny wpływ kontaktu z roślinami na zdrowie człowieka. Ten związek warto rozpocząć już od małych dzieci. Umożliwiając im dostęp do natury, pozwalamy rozwijać wyobraźnię i kreatywność, obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie w ciągu następujących po sobie pór roku – przekazują nauczyciele szkoły specjalnej.

Galeria zdjęć

Magiczny ogród w szkole specjalnej [ZDJĘCIA]

Magiczny ogród w szkole specjalnej [ZDJĘCIA]
Magicznie przy szkole specjalnej [ZDJĘCIA]
Magicznie przy szkole specjalnej [ZDJĘCIA]
Magicznie przy szkole specjalnej [ZDJĘCIA]
Zdjęcia: Zespół Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.