Koniec „kopciuchów” w Kolbuszowej? Gmina pozyskała miliony na zakup ekologicznych kotłów grzewczych

Kolbuszowski magistrat pozyskał unijną dotację na wymianę kotłów grzewczych na ekologiczne. Przedsięwzięcie obejmuje zakup i montaż w domach mieszkańców gminy 179 nowoczesnych kotłów centralnego ogrzewania, w tym: 129 gazowych i 50 na biomasę.

Mamy jesień, wkrótce przyjdzie zima, sezon grzewczy jest więc w pełni, czego efektem jest skażone powietrze. Wykryto w nim m.in. przekroczenie pyłów PM10 i PM2 oraz rakotwórczego benzoalfapiroenu. Jest to związane z tym, że wielu kolbuszowian w najlepszym wypadku ogrzewa domy kiepskiej jakości węglem, a bywa tak, że pali w piecach czym popadnie, trując siebie i swoich sąsiadów.
Stąd idea wymiany kotłów ogrzewania na ekologiczne. Urząd Miejski pozyskał na ten cel unijną dotację. Wartość projektu, który będzie realizowany w przyszłym roku, to 3 292 726 zł, z tego ponad 2,5 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Mieszkańcy  zobowiązali się pokryć 15 procent kosztów kwalifikowanych oraz całość niekwalifikowanych, w tym mi.in. podatek VAT i roboty budowlane przygotowawcze. Program ma charakter parasolowy, co oznacza, że magistrat będzie koordynował montaż poszczególnych urządzeń.

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.