Kolbuszowski skansen zaprasza na… odpust

Skansen z lotu ptaka. Zobacz zjawiskowe zdjęcia

W niedzielę (24.04) kolbuszowski skansen zaprasza na odpust. W programie wydarzenia wiele atrakcji. Będzie coś dla ciała i coś dla ducha.

Według kalendarza św. Marka wspominamy 25 kwietnia. W ten dzień praktykuje się odpust, a w jego ramach obchodzenie pól. Jest to procesja, która dociera do wszystkich krzyży i kapliczek.
Poświęcano wówczas pola i modlono się, prosząc Boga, o urodzaj i sprzyjającą pogodę.

Wspomnienie patrona w kolbuszowskim skansenie uświetni pochód dziadów z Zespołu Obrzędowego „Nosowanie”. Następnie w kościele p.w. Św. Marka Ewangelisty odprawiona zostanie msza św. z procesją z udziałem Straży Grobowej z Kolbuszowej Górnej.

Oprawę przygotowują uczniowie i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Kolbuszowej.

Dzień zakończy odpoczynek przy kramach. Będą one stały wokół świątynnego ogrodzenia i w sektorze wstępnym. Posiłek w szkole z Trzebosi zapewnią panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Tuszymy.
Dochód z tej sprzedaży trafi na pomoc uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy. W dniu odpustu bilet wstępu do skansenu kosztuje 2 zł

Plan uroczystości odpustowych:

  • godz. 13.15 – 13.45 – „Dziady kalwaryjskie”, czyli pochód od sektora wstępnego do kościoła z Rzochowa z pieśniami i recytacjami w wykonaniu Zespołu Obrzędowego „Nosowianie” z Nosówki.
  • godz. 14.00 – 15.00 – uroczysta msza św. z procesją wokół kościoła z udziałem wiernych, zaproszonych gości, Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Kolbuszowej, Straży Grobowej z Kolbuszowej Górnej i kół gospodyń wiejskich.
  • godz. 12.00 – 18.00 – kramy odpustowe z ciastkami, cukierkami, piernikami, tradycyjnymi zabawkami, rzeźbą i malarstwem sakralnym.
  • godz. 12.00 – 18.00 – kiermasz potraw regionalnych w szkole z Trzebosi przygotowanych przez KGW z Tuszymy. Dochód ze sprzedaży trafi na pomoc dla uchodźców z Ukrainy.

Kolbuszowski skansen zaprasza na... odpust
Kolbuszowski skansen zaprasza na... odpust
Zdjęcia: Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.