Kolbuszowa upamiętni Ofiary Holokaustu. Uroczystości na dwóch cmentarzach

Straszny koniec kolbuszowskich Żydów

Jutro (26.01) Kolbuszowa obchodzić będzie Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Uroczystości odbędą się na dwóch cmentarzach.

Kolbuszowskie Ofiary Holokaustu zostaną uczczone o godzinie 13 na kirkucie przy ulicy Krakowskiej.




Pół godziny później na cmentarzu parafii p.w. Wszystkich Świętych zapalone zostaną znicze na grobach Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Wykład „O dialogu chrześcijańsko – żydowskim” w budynku dawnej synagogi miała wygłosić siostra Katarzyna Kowalska. Event jednak przełożono na inny termin z powodu choroby prelegenta.

Pierwsi Żydzi osiedlili się w Kolbuszowej w połowie XVII w. Ich głównym zajęciem był handel, rzemiosło i karczmarstwo. Sto lat później stanowili oni już połowę populacji miasta, tworząc jego struktury.




Trzysta lat temu założyli swój cmentarz. Zachowało się tam ponad 200 nagrobków. Najstarszy z nich upamiętnia zmarłego w 1858 roku Eliahu Becalela.

Żydzi przez wieki żyli w zgodzie z chrześcijanami. Tę symbiozę obu społeczności ma obrazować obecny herb miasta, na którym widzimy krzyż i gwiazda Dawida a między nimi splecione w uścisku dłonie.

Dramat kolbuszowskich Żydów rozpoczął się 9 września 1939 roku, kiedy po dwóch dniach zażartych walk Niemcy zdobyli miasto. Wkrótce potem w rejonie ulic Piekarskiej i Zielonej powstało getto, w którym ściśnięto w tragicznych warunkach około 2 500 osób.




W 1942 roku miejsce to zlikwidowano. Jego „lokatorów” Niemcy wywieźli do obozu zagłady w Bełżcu, gdzie ich zabili. Resztę rozstrzelali na kirkucie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.




Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.