KOLBUSZOWA. Kiedy w końcu ruszy montaż solarów i pomp ciepła?

Mieszkańcy, którzy zaangażowali się w projekty fotowoltaiki i pomp cieplnych, są mocno zaniepokojeni tym, że nie ma ją żadnych informacji na ten temat. Ludzie ci wpłacili pieniądze i chcą wiedzieć, co się z nimi dzieje – postulował radny Mirosław Kaczmarczyk.

Wartość projektu, dzięki któremu mieszkańcy Kolbuszowej i okolic będą mogli otrzymać dotacje na zakup i instalację paneli fotowoltaicznych, przekracza 13 000 000 zł. Program ma charakter parasolowy, co oznacza, że Urząd Miejski będzie koordynował montaż poszczególnych instalacji.

Wniosek do tego programu składaliśmy trzy lata temu. Otrzymaliśmy pieniądze z opóźnieniem, bo walczyliśmy w interesie mieszkańców o wyższe dofinansowanie. Nie 65 proc. a o 85. Udało się. Teraz musimy bardzo dobrze przygotować specyfikację przetargową – tłumaczył burmistrz Jan Zuba. – Technologia w tej dziedzinie szybko się zmienia. Są dużo wydajniejsze ogniwa fotowoltaiczne i nam chodzi o te najnowsze. Termin realizacji  projektu to lata 2020-21. Spokojnie zdążymy – zapewnił.
Burmistrz odniósł się również do innego programu parasolowemu, dzięki któremu mieszkańcy będą mogli otrzymać dotacje na zakup i montaż pomp gruntowych, ciepła i powietrznych: – Te urządzenia też się mocno zmieniły. Oferty na rynku są inne niż kiedyś. Popełnienie błędu w opisie zamówienia oznacza korektę finansową w wysokości 25 proc., czyli z 10 mln zł jakieś 2,5 mln zł byłoby do zwrotu przez mieszkańców. Jesteśmy na finiszu prac. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg – zaznaczył.   

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.