KOLBUSZOWA. Jest protokół z kontroli CBA w Urzędzie Miejskim. Co dalej?

KOLBUSZOWA. Jest protokół z kontroli CBA w Urzędzie Miejskim. Co dalej?

Centralne Biuro Antykorupcyjne przygotowało protokół będący efektem kontroli Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej. W dokumencie, który liczy prawie sto stron, znajdziemy informacje dotyczące udzielenia ulg podatkowych wybranym osobom fizycznym i firmom.

Przypomnijmy, ze funkcjonariusze Departamentu Postępowań Kontrolnych z rzeszowskiej Delegatury CBA kontrolowali miejskie dokumenty z lat 2012-18. Dotyczyły one udzielania ulg podatkowych: umorzeń, odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty wybranym osobom fizycznym i prawnym.
Najwięcej dla Fundacji

Sprawdzano m.in., „czy burmistrz dopełnił obowiązków w zakresie rzetelnego przeprowadzenia postępowania w sprawie wniosków podatników o umorzenie zaległości podatkowych. Analizowano też, czy wydane decyzje były oparte na przesłankach „ważnego interesu podatnika” i „ważnego interesu publicznego”. „Prześwietlanie” urzędu trwało od 9 maja 2019 roku do 5 lutego 2020 roku.

Funkcjonariusze CBA wyliczyli, że przyznane ulgi wyniosły łącznie 330 165,80 zł. Najwięcej gmina umorzyła Fundacji na Rzecz Kultury i Sportu w Kolbuszowej – 147 714 zł. Podatki umorzono także: Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Powiatu Kolbuszowskiego „Nil”, Spółdzielni Socjalnej „Smak” w Kolbuszowej, a także firmie ABS SP i Grafmar. Sprawdzano także osoby fizyczne.

Burmistrz tłumaczy

Przeprowadzone postępowania, którym efektem było m.in. umorzenie podatku, nie zawsze zawierały one niezbędne dokumenty, dowody konieczne do uznania istnienia czy to przesłanki ważnego interesu podatnika, czy ważnego interesu publicznego. Organ podatkowy (Urząd Miejski) w niektórych sprawach, zaniechał weryfikacji informacji wskazanych przez podatników – czytamy w protokole CBA.

Do dokumentu obszernie odniósł się burmistrz Jan Zuba. – Wszystkie działania, które podjął organ podatkowy, prowadzone były w dobrej wierze z dochowaniem wierności prawu – tłumaczył.
Kiedy zapytaliśmy się rzecznika prasowego CBA, czy w związku z kontrolą magistratu organ ten podejmie dalsze działania, otrzymaliśmy następującą odpowiedź: – „Informujemy, że z uwagi na trwające obecnie procedury pokontrolne więcej informacji będziemy mogli udzielić dopiero po ich zakończeniu”.

PROTOKÓŁ Z KONTROLI CBA

STANOWISKO BURMISTRZA.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.