KOLBUSZOWA. Dziś 26. rocznica śmierci Zdzisławy Bytnarowej, mamy Janka

KOLBUSZOWA. Dziś 26. rocznica śmierci Zdzisławy Bytnarowej, mamy Janka

Dokładnie 26 lat temu zmarła Zdzisława Bytnarowa, znana pedagog, podporucznik Armii Krajowej, uczestniczka Powstania Warszawskiego, opiekunka polskich harcerzy; mama Janka, bohatera „Kamieni na szaniec; i przede wszystkim rodowita kolbuszowianka.
Zdzisława Bytnarowa urodziła się 12 marca 1901 roku w Kolbuszowej. Była córką Józefa i Józefy Rechulów, pochodziła z wielodzietnej rodziny. W rodzinny miasteczku ukończyła szkołę powszechną. Naukę kontynuowała w gimnazjach w Krakowie i Mielcu, gdzie uzyskała maturę.

Straciła najbliższych

Następnie uczęszczała następnie na Państwowe Kursy Nauczycielskie w Krakowie, na których poznała swojego przyszłego męża Stanisława Bytnara. Po za kończonej edukacji pracowała jako wiejska nauczycielka na Kielecczyźnie. W 1925 za wyróżniające się wyniki w pracy zawodowej została przeniesiona do Warszawy, gdzie pięć lat później zorganizowała pierwszą szkołę specjalną na Pradze.

Po wybuchu wojny Bytnarowie część mieszkania przeznaczyli na potrzeby wojska. W marcu 1943 po aresztowaniach straciła najbliższych – do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau wywieziony został mąż, który zginął tam dwa lata później; syn, Jan Bytnar ps. „Rudy”, aresztowany 23 marca i odbity trzy dni później w akcji pod Arsenałem, zmarł w wyniku obrażeń doznanych podczas tortur.

Matula harcerzy

W Powstaniu Warszawskim Zdzisława Bytnarowa pełniła służbę w Pasiece – Kwaterze Głównej Szarych Szeregów. Była kierowniczką Harcerskiej Poczty Polowej w Śródmieściu. Potem trafiła do niewoli niemieckiej. Do Warszawy wróciła 15 sierpnia 1945 r. i zamieszkała w gruzach dawnego domu. Pracowała w oświacie, w 1957 r. stan zdrowia zmusił ją do przejścia na emeryturę. U schyłku życia była autorytetem i przyjacielem harcerstwa, często określano ją „Matulą Polskich Harcerzy”.
Otrzymała m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Warszawski Krzyż Powstańczy, złotą odznakę Związku Nauczycielstwa Polskiego. Zmarła 13 sierpnia 1994, pochowana została 18 sierpnia na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, przy licznym udziale młodzieży.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.