Kiedy w gminie Cmolas odbędzie się bezpłatny odbiór azbestu? [POSŁUCHAJ]
W przeszłości na terenie gminy Cmolas wielokrotnie prowadzona była bezpłatna zbiórka materiałów zawierających azbest. W ubiegłym roku takiej akcji jednak nie było.

Zaniepokojony tym faktem radny Andrzej Zagroba podkreśla, że mieszkańcy chcą kontynuacji tego działania, bo dzięki temu mogliby się pozbyć rakotwórczego azbestu ze swoich nieruchomości.

W ubiegłym roku rzeczywiście nie wywoziliśmy azbestu z terenu naszej gminy. Miało to związek z brakiem możliwości wsparcia takiego działania środkami z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska – tłumaczy wójt Eugeniusz Galek. – W tym roku taka szansa się pojawia. Jeżeli ona się zmaterializuje, to wszyscy mieszkańcy, którzy zdjęli eternit z dachu i mają go zachowany zgodnie z instrukcją (zabezpieczone i przygotowany do obioru – od red,), będą mogą liczyć na odebranie go ze swoich posesji.
Azbest zaliczany jest do najgroźniejszych zanieczyszczeń. Jego szkodliwe działanie może się ujawnić po wielu latach. Im więcej jest włókien azbestu w powietrzu, tym większe ryzyko zachorowania na: pylicę azbestową, raka płuc i oskrzeli itd.) – z ich powodu co roku na świecie umiera około 100 tysięcy osób.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.