Janek Bytnar – nasz bohater
Janek Bytnar ps. „Rudy”, żołnierz Armii Krajowej, legendarny harcerz Szarych Szeregów, który został zakatowany przez Niemców na śmierć, to jeden z największych kolbuszowian. W czwartek (30.03) obchodziliśmy 74. rocznicę jego bohaterskiej śmierci.

Urodził się 6 maja 1921 r. w domu przy ulicy Nowe Miasto, na którym jest dziś tablica upamiętniająca to wydarzenie. W miasteczku nad Nilem mieszkał przez pierwsze pięć lat swego życia. Następnie z rodzicami wyjechał do Warszawy, gdzie, już jako młodzieniec brał czynny udział w dywersyjnych akcjach Szarych Szeregów.
W 1943 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy Gestapo. Był brutalnie przesłuchiwany. 26 marca został odbity przez swoich kolegów podczas akcji pod Arsenałem. Jednak był tak zmasakrowany, że nie udało się go uratować. Zmarł cztery dni później w Szpitalu Wolskim. Janek Bytnar jest jednym z bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec” i filmu, który powstał na bazie tej publikacji.Kolbuszowa pamięta o swoich krajanie. Jego imię nosi Liceum Ogólnokształcące i jedna z ulic. W czwartek (30.03) harcerze, uczniowie, nauczyciele LO wzięli udział w obchodach, upamiętniających akcję pod Arsenałem. Dyrektor szkoły, Dariusz Fus przedstawił życiorys Janka Bytnara, a muzyczno-słowny program artystyczny przypomnieli licealiści.
Następnie wszyscy zebrani przemaszerowali pod dom, w którym urodził się „Rudy”, gdzie pod pamiątkową tablicą złożyli symboliczne wiązanki.

Fot.: Powiat Kolbuszowski
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.