„Górniacy” ze swoją „Kolędą z Herodem” wygrali prestiżowy przegląd teatrów jasełkowych

"Górniacy" ze swoją "Kolędą Herodem" wygrywają ogólnopolski przegląd teatrów jasełkowych w Głogowie Młp.

Zespół Ludowy „Górniacy” nie poprzestał na tryumfie w Przeglądzie Widowisk Kolędniczych w Kolbuszowej. Jak się okazało, wygrał też Ogólnopolski Przegląd Teatrów Jasełkowych w Głogowie Młp., a kilka dni wcześniej zdobyli drugie miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów i Grup Kolędniczych w Lublinie.
„Górniacy” zdobyli uznanie jury Przeglądu Widowisk Kolędniczych, który odbył się 6 stycznia w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej prezentując przedstawienie ,,Kolęda z Herodem”.

Grupa otrzymała nagrodę ,,Złotego Turonia” w kwocie 1 100 zł, zakwalifikowała się również do Festiwalu Góralskiego w Bukowinie Tatrzańskiej.

Nagrody indywidualne otrzymali aktorzy, dwie za przedstawienie Żyda i jedną marszałka. Szefowa „Górniaków”, Elżbieta Czachor, sukcesu zespołu, dopatruje się w plenerowym ograniu grupy.
Kolędnicy intensywnie kilka dni  chodzili po domach dostarczając odwiedzanym radości. Ich życzenia w nowym roku na pewno zapewnią według tradycji pomyślność przyjmującemu ich domostwu.

Eksperci podkreślali również „chwalebny przykład przedstawienia tradycyjnych „Herodów”:
– Młodzieńcy znakomicie odnajdują się na scenie, posiadają dobre wyczucie przestrzeni, ustawiają się na scenie tworząc piękną kompozycję, śpiew jest dziarski i melodyjny. Odgrywają kolędę dla gospodarzy, których córki w końcowym etapie widowiska okolędowują. Finezyjna rola Żyda, który porusza się z wyjątkową gracją, a jego taniec wokół dziewczyny jest prawdziwą ucztą dla oka (…) – czytamy w protokole jury.

– Ze sceny wyczuwa się dobre porozumienie pomiędzy uczestnikami kolędy. Znać, że występ sprawia im frajdę i przychodzi z łatwością, co przekłada się na całościowy efekt przedstawienia – przekazała komisja przeglądu w składzie: Katarzyna Ignas, Jolanta Dragan i Maria Kula.

Dziś „Górniacy” poinformowali, że wygrali Przegląd Teatrów Jasełkowych w Głogowie Małopolskim. Natomiast kilka dni wcześniej zdobyli drugie miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów i Grup Kolędniczych w Lublinie. Gratulacje.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.