Gmina zapisała 70 milionów złotych. Na co? Radny Karkut: – Tu jest coś ukryte

Polski Ład zrujnuje gminę? "Słychać zgrzyt zębów"

Aż 70 milionów złotych zapisano w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Kolbuszowa. Pieniądze te mają być wydane w latach 2024-25. Na co? Czy chodzi o jakąś inwestycję?

Jacek Mroczek, skarbnik gminy, tłumaczył, że 70 milionów złotych, jeśli ktoś wyda, to tylko na sprawy bieżące, a nie na dodatkowe inwestycje.
– To jest zabezpieczenie ciągłości działalności gminy w obszarze wydatków bieżących. Np. może pojawić się sytuacja, że mogą pojawić się kontrakty dwuletnie, jeśli chodzi o prąd i o gaz. Mogą też się pojawić umowy wieloletnie w gospodarce odpadami itd. Rzeszów na ten cel zabezpieczył 250 mln zł – zaznaczył skarbnik.

Nie przekonało to radnego Michała Karkuta:

– Nigdy do tej pory nie dawaliśmy burmistrzowi uprawnień do tak wielkich zobowiązań finansowych. Te 70 mln zł w wydatkach bieżących na lata 2024-25 to jest połowa naszego budżetu rocznego. To niepokojące. Według mnie to jest coś ukryte. Wydaje mi się, że jest wiele rzeczy, o których nam nie mówicie. Może to jakaś inwestycja, która jest dogadana przez urząd?
– Wszystko stoi na głowie, nie tylko w kraju, ale i w naszej gminie. To jest taka trochę kreatywna księgowość. Za Boga, nie wychodzi mi 35 mln zł na wydatki bieżące rocznie. Nawet uwzględniając inflację, która podobno spadać – ironizował .

Burmistrz Jan Zuba słowa radnego nazwał insynuacjami i zaapelował o odrobinę zaufania:

– Nigdy nie oszukiwaliśmy i nie mamy takiego zamiaru. Dokumentem, który porządkuje dochody i wydatki, jest budżet gminy. Nie ukrywamy pieniędzy i nie robimy niczego wbrew woli radnych. Po prostu zabezpieczamy się na rosnące ceny energii i gazu. Można dyskutować, czy 35 mln zł rocznie to kwota przeszacowana. Być może tak, ale nie ma ona żadnego wpływu na nasze finanse, bo to nie jest budżet – wyjaśniał burmistrz.
Karkut złożył wniosek o zastąpieniu 70 mln zł kwotą 12 mln zł. Jednak odrzuciła to większość radnych.

Finalnie za proponowaną przez urząd prognozą finansową zagłosowało 15 radnych. Trzech było przeciw (Barbara Draus, Michał Karkut i Julian Dragan), od głosu wstrzymał się Józef Fryc.

1 Komentarz

 1. Karkut zawsze zwalczał i będzie zwalczał PiS. (Kolbuszowski Magiel się kłania)
  Robi to niewątpliwie z pobudek czysto etycznych, a nie z nienawiści do przeciwników politycznych.
  Podkreślam słowo „niewątpliwie”, bo przecież trudno go podejrzewać o jakieś uprzedzenia do inaczej głosujących rodaków.
  Równocześnie wykorzystuje ustawę PiS o wynagrodzeniu w samorządach, jako pretekst dla podniesienia sobie diet przez radnych.
  (Jest wnioskodawcą w radzie gminy tego pomysłu)
  Trzeba mieć duży łeb, żeby taką pokrętną logikę zrozumieć. Albo iść prostą logiką : jak dają to biere nieważne skąd, choćby od Pisiorow.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.