Do strażaków rządowa kasa płynie szerokim strumieniem. Nie za szerokim?
Strażacy z terenu powiatu kolbuszowskim nie mają prawa narzekać. Trafiają do nich: profesjonalne wozy bojowe, specjalistyczny sprzęt, umundurowanie i płynące szerokim strumieniem pieniądze. Jest tego tak dużo, że pojawiają się głosy, że… za dużo.

W ostatnich czterech latach na Podkarpaciu dla ochotniczych straży pożarnych zakupiono 129 samochodów.  W powiecie kolbuszowskim nowe średnie pojazdy otrzymały jednostki OSP w Kupnie, Kolbuszowej Górnej i  Widełce. Natomiast lekkie pojazdy trafiły o Mechowca i Rusinowa.

Zbigniew Chmielowiec: – Warto było

W ubiegłym roku udało się przekazać używany pojazd do OSP Wola Raniżowska. Blisko milion złotych kosztował nowy samochód ciężki dla OSP w Lipnicy. Jest tego naprawdę dużo. Czy nie za dużo? – Niedawno obok mojego domu w Kolbuszowej Górnej paliła się trawa. Cztery wozy strażackie przyjechały ją gasić. Ludzie, naprawdę marnujemy kupę publicznych pieniędzy. Trzeba wreszcie popatrzeć na to z głową i wydawać środki racjonalnie – alarmował swego czasu radny miejski, Michał Karkut.
Zbigniew Chmielowiec, poseł z Kolbuszowej, który od 4 lat jest przewodniczącym parlamentarnego zespołu strażaków, dziwi się tej krytyce: – Kiedyś inny radny zarzucił mi, że jednostka OSP w Kupnie otrzymała 700 tys. zł na zakup wozu – wspomina. – Ten człowiek apelował, żeby te środki przeznaczyć na budowę chodnika w tej miejscowości. Problem w tym, że pieniądze z Ministerstwa Sprawiedliwości były dedykowane konkretnie tej miejscowości i na zakup tego konkretnego samochodu. Odpowiedziałem mu, że gdyby ten pojazd w ciągu najbliższych 10-15 lat uratował choćby  jedno życie ludzkie, to warto było.
– Natomiast jeśli chodzi o to gaszenie trawy w Kolbuszowej Górnej przez cztery wozy bojowe… a gdyby się okazało, że jedna jednostka nie dałaby rady tego ugasić? Co wtedy pan radny by powiedział? – pyta Chmielowiec. – Kiedy byłem burmistrzem, bardzo często sprawiał nam problemy Nil. Widziałem tragedie ludzkie i poświęcenie strażaków. Dla mnie oni są bohaterami i powinni być za to doceniani.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.