Czy w Kolbuszowej ubywa firm?
Z danych Powiatowego Urzędu Pracy wynikałoby, że bezrobocie w regionie jest rekordowo niskie. – To świadczy o tym, że rynek się ożywił i przedsiębiorcy potrzebują coraz więcej osób do pracy – komentowała Elżbieta Kapusta, dyrektor PUP. Więcej o tym TUTAJ. Tymczasem, kiedy prześwietlimy gminny budżet, widzimy, że podatek dochodowy od osób prawnych jest dużo niższy niż rok wcześniej.
Czyżby w Kolbuszowej ubywało firm? – Pozornie by tak się wydawało, ale tak nie jest – zapewnia burmistrz Jan Zuba. – Na ponad 1800 podmiotów gospodarczych działających na terenie naszej gminy, 90 proc. to są podmioty prowadzone przez osoby fizyczne. One płacą PIT. Podatek dochodowy od osób prawnych nie zależy od wzrostu zatrudnienia, a od tego, jaki dochód taki przedsiębiorca osiąga. Jest on niski, kiedy zarobione pieniądze wydaje np. na inwestycje w swój zakład.
– W związku z tym nie da się przewidzieć, jaki w danych roku będzie wpływ do budżetu gminy z podatku od osób prawnych –  dodaje kolbuszowski burmistrz. – Chcielibyśmy, żeby on rósł, ale na to wpływu nie mamy, bo wystarczy, że przedsiębiorca inwestuje i ma tytuł do podwyższenia kosztów, a tym samym zmniejszenia podatku. Wtedy nasze wpływy są niższe. My zakładamy, że będą one na poziomie 800 tys. zł, ale rzeczywista kwota znana jest dopiero po zakończeniu roku.

Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie Wam ważnych i ciekawych informacji z terenu powiatu kolbuszowskiego, a w szczególności z gmin: Kolbuszowa, Cmolas, Majdan Królewski, Dzikowiec, Raniżów i Niwiska. Pamiętajcie, że jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz mail: biuro@kolbuszowalokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.