Co się dzieje w banku na kolbuszowskim Rynku? Klienci odcięci od pieniędzy

Działalność Podkarpackiego Banku Spółdzielczego została tymczasowo zawieszona. To oznacza, że klienci zostali odcięci od swoich pieniędzy. Dotyczy to także Kolbuszowej, gdzie PBS ma swój oddział z bankomatem. Znajduje się on na Rynku, przy ulicy Plac Wolności 32.

Ze względu na złą sytuację kapitałową Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku dziś (17.01) Bankowy Fundusz Gwarancyjny przejął nad nim kontrolę i wyznaczył administratora.




Wznowienie we wtorek

Odbywa się z użyciem banku pomostowego – Banku Nowego BFG S.A., instytucji o kapitale 100 mln zł. W ten weekend zostanie do niej przeniesiona wydzielona część PBS, które obejmuje między innymi wszystkie depozyty klientów detalicznych i mikrofirm, co ma zapewnić im bezpieczeństwo.

Obsługa klientów PBS, ze względu na techniczne wymogi związane z przeniesieniem działalności do Banku Nowego BFG S.A., zostaje czasowo zawieszona. Oznacza to przerwę techniczną w serwisach bankowości internetowej i mobilnej, oraz w oddziałach banku. Nie będą też działać karty i bankomaty.

Wznowienie obsługi klientów planowane jest na wtorek (21.01). Od tego dnia klienci banku będą obsługiwani tak jak do tej pory. Będą mieli dostęp do swoich oszczędności przez wszystkie kanały: bankowość internetową i aplikację mobilną, a oddziały banku będą czynne w normalnych godzinach pracy. Będzie można również skorzystać z kart i bankomatów banku PBS.




Co z pieniędzmi?

Klienci detaliczni (indywidualni) banku PBS, w tym osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a także mikrofirmy zachowują swoje środki w całości. Wyjątkiem od tej zasady są nieskapitalizowane, czyli naliczone ale jeszcze niezaksięgowane na koncie odsetki od kwot przekraczających limit gwarancji BFG. Do nowej instytucji przenoszone są także kredyty

BFG tłumaczy, że powodem podjęcia decyzji o  przymusowej restrukturyzacji PBS w Sanoku było zagrożenie jego upadłości. Nie było przesłanek wskazujących, że to niebezpieczeństwo we właściwym czasie uda zażegnać. Alternatywą dla przymusowej restrukturyzacji była upadłość tego banku. Więcej informacji o procesie przymusowej restrukturyzacji PBS można znaleźć TUTAJ.




PBS Bank na kolbuszowskim Rynku.

1 Komentarz

  1. Czyli taki kolejny SKOK. Zakładasz, ściągasz klientów, bierzesz pożyczki na słupy i ty zostajesz z milionami w kieszeni i stajesz się np. najbogatszym posłem albo kimś innym ważnym, a klienci są spłacani (od niedawna, bo wcześniej zostawali na lodzie) z oszczędności klientów prawdziwych banków, które to oszczędności zamiast lądować na kontach są deponowane na bankowym funduszu gwarancyjnym stworzonym właściwie wyłącznie po to, by spłacać przekręty w SKOKach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.




Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.