Budynek MDK ma już 110 lat
W tym roku mija równe 110 lat od zakończenia budowy siedziby Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, w którym dziś mieści się Miejski Dom Kultury. Problem w tym, że mało kto wie, że wśród budowniczych byli mieszczanie, skauci, i przyszli legioniści, a nawet uczestnicy Powstania Styczniowego.
Obecną siedzibę MDK, a kiedyś „Sokolnię”, uroczyście oddano do użytku 15 sierpnia 1908 r. Obok hrabiego Janusza Tyszkiewicza istotną osobą, która przyczyniła się do powstania tego obiektu był Józef Buczek, uczestnik Powstania Styczniowego z oddziału Dionizego Czachowskiego. I choć pochodził z rzeszowskiego Staromieścia, to po zrywie narodowym osiedlił się w Kolbuszowej.
Wżenił się w rodzinę miejscowych aptekarzy Bębenów i zaczął intensywnie działać na rzecz lokalnej społeczności. Był m.in. wiceprezesem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” i jednym z inicjatorów powstania obecnej siedziby MDK. Takich jak on – kolbuszowskich patriotów – było wielu: druhowie TG „Sokół”, skauci, strzelcy i byli żołnierze Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.