Absurdy lokalnej demokracji. Sołtysem mógł zostać… Rysiek z Klanu?
Wybory sołtysów i przewodniczących zarządów osiedli, które na terenie kolbuszowskiej gminy odbyły się dwa tygodnie temu (28.04), w większości miały charakter teoretyczny. W aż 12 sołectwach (na 14) swój akces zgłosiła tylko jedna osoba, i to ona z automatu zostawała sołtysem. Tymczasem ustawa o samorządzie gminnym mówi, że „niedopuszczalne jest przyjęcie unormowania, że w przypadku jednego kandydata uważa się go za wybranego”.

Na wybór sołtysów i przewodniczących zarządów osiedli „z automatu” zezwalał statut gminy. Zdaniem radnego miejskiego, Piotra Panka (na zdjęciu) taka „demokracja” nie jest w porządku.
Piotr Panek: – Zmienić statut!

– Mamy dziś taka sytuacje, że gdyby tak dla żartu na funkcję sołtysa zgłoszono osobę budzącą duże kontrowersje, to przez pięć lat z automatu przewodziłaby ona sołectwu lub osiedlu – zaznaczył radny Panek. – Byłby więc poważny problem. A pamiętajmy, że mieszkańcy naszej gminy lubią tego typu żarty, bo przecież chcieli kiedyś nazwać rondo w Kolbuszowej Dolnej imieniem Ryśka z Klanu. Podobnie mogło by być i w tym przypadku. Dlatego statut naszej gminy należy jak najszybciej zmienić w tym zakresie.

Apel Piotra Panka poparł inny radny miejski, Michał Karkut, który także uważa, że koniecznie trzeba zmienić tak przepisy, aby w sytuacji, gdy zgłasza się jeden kandydat przeprowadzać wybory, gdzie mieszkańcy mogliby głosować na tak lub na nie za kandydatem.  Co na to decydenci?
Słuszna uwaga, statut naszej gminy należy przejrzeć i jest to też czynione. Został powołany zespół, który pracuje nad tymi zmianami. Jestem przekonany, że przedstawione uwagi też znajdą tam swoje zastosowanie – zapewnił Krzysztof Wilk, przewodniczący Rady Miejskiej. W podobnym tonie wypowiedział się Krzysztof Matejek, sekretarz Urzędu Miejskiego: – Będziemy działać w kierunku zmian w statucie gminy. Chcemy uporządkować wszystkie tego typu problemy czy nieścisłości – zaznaczył sekretarz.

7 Komentarzy

  1. Przyszły burmistrz Kolbuszowej.Nie czyści nikomu butów i nikt mu nie musi wydawać rozkazów jak innemu co się mu władza od lat po nocach śni. Brawo Panek!

  2. Może problem leży gdzieś indziej ? Pytanie dlaczego tylko jedna osoba kandyduje na sołtysa ? Może dlatego że kiepski z tego pieniądz a praca sołtysa pochłania jednak dużo czasu. Płaćmy sołtysom diety jak radnym.

    • Proponuję płacić sołtysom diety jak radnym w Warszawie, radnym jak posłom w sejmie a posłom jak europoslom. Tyle że z twojej i tylko twojej kieszeni ewentualnie niech się twoja rodzina zrzuci na nierobów.

  3. Za darmo to dziś nawet do kibla się nie chodzi. 2 zł trzeba zapłacić. Ksiądz tez bierze kasę za robotę. Tym bardziej należy się ona sołtysom.

    • Możesz pójść za stodołe za free a do księdza nie ma obowiązku chodzenia. Chrzczony być nie musisz,nie ma obowiązku komunii ani ślubu.Jak padniesz to cię rodzina za darmo pogrzebie.
      Sołtys kase bierze i tak za dużo, oczywiście zależy który.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.